لوله بازکنی تخلیه چاه در گاندی ۸۸۶۵۶۲۳۹

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم ۰۹۲۱۴۵۳۰۰۱۵ چگونگی رفع گرفتگی راه آب فاضلاب ۲۲۲۶۹۲۲۸ بازکردن گرفتگی فاضلاب ۴۴۴۵۹۱۵۴ بازکردن گی لوله فاضلاب

چگونه لوله فاضلاب را باز کنیم؟ چگونه مانع از گرفتگی لوله شویم؟ چگونه گرفتگی و جرم لوله را از بین ببریم؟ چنانچه شما در منزل، محیط کار و … با انواع گرفتگی لوله های فاضلاب دستشویی، سینک شرفشویی، حمام و … م.اجه هستید در این مقاله روش های برطرف کردن ان ها را به شما آموزش خواهیم داد.

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

روش های مختلفی برای از بین بردن گرفتگی لوله فاضلاب و یا باز کردن لوله وجود دارد که البته مهم ترین کار پیش گیری و نظافت صحیح است. با این حال چنانچه سینک ظرف شویی شما مدت بیشتری را برای تخلیه آب احتیاج دارد و یا اصلا انواه لوله های فاضلاب شما با گرفتگی و یا حتی بسته شدن کامل مواجه هستند که از روش های زیر برای باز کردن و یا از بین بردن گرفتگی لوله می توانید استفاده کنید و کمک بگیرید.

قبل از ارائه مطالب برای روش های باز کردن و از بین گرفتگی روش های جلوگیری از این مشکل و انباشه شدن جرم ها را در لدله های فاضلاب با شما کاربران هاو کن یو مرور خواهیم کرد.
  • از رها کردن پسماند های غدا و …. در لوله های خود داری کنید و همیشه آن ها را با صافی های مناسب از آب جدا کنید.
  • چنانچه در حال شست و شوی ظروف غذا های چری و یا موارد دیگر چربی هستید سعی کنید از آب داغ بلافاصله استفاده کنید
  • در پایان هر مرتبه شست و شوی ظروف یا استفاده از حمام در پایان از آب گرم یا داغ استفاده کنید.
  • هر چند وقت یکبار از روش های از بین بردن جرم و یا مواد شیمیایی مناسب جرم گیر استفاده کنید.

۱استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم
 قبل تر در کانال هاو کن آی برای شما کاربران هاو کن یو این روش را ارائه کردیم. این روش با وجود ساده بودن بسیار مفید و کاربردی است و در بسیاری از مواقع چنانچه گرفتگی شدید نباشد به کمک شما می آید. برای این کار تنها کافیست یک سوم پیمانه سرکه را با یک سوم پیمانه جوش شیرین ترکیب کنید. به محض این که محلول شروع بع جوشش کرد این محلول را در لوله تخلیه کرده و حد اقل یکساعت زمان دهید و در نهایت آب داغ را داخل لوله باز کنید. این روش هم برای از بین بردن گرفتگی و هم جرم مناسب است البته اگر گرفتگی خیلی شدید نباشد.

۲استفاده از محلول نمک و جوش شیرین

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

این روش هم بسیار شبیه به روش بالا است که شما کابران هاو کن یو تنها کافیست نصف پیمانه نمک معمولی را با نصف پیمانه جوش شیرین ترکیب کنید و سپس این ترکیب را در لوله بریزید و بعد از ۱۵ دقیقه آب داغ را داخل لوله بریزید. شاهد از بین رفتن گرفتگی و البته از بین رفتن جرم ها خواهید بود. این روش و روش بالا هر چند وقت یکبار باید برای از بین بردن جرم های انواع لوله فاضلاب و سرویس های بهداشتی می تواند استفاده شود.

۳استفاده از لوله باز کن های شیمیایی

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم
موارد بسیاری از مواد شیمیایی برای باز کردن لوله در بازار موجود است ولی قبل از تهیه باید این نکته را توجه داشته باشید که همیشه از یک مورد مناسب  کار خود کمک بگیرید. دلیل گرفتگی لوله را پیدا کنید، و از مورد مناسب بر اساس دستور العمل ارائه شده بر روی محصول کمک بگیرید. توجه داشته باشید که در استفاده از ترکیب و استفاده بلافاصله مواد شیمیایی نکات مهم ایمنی را رعایت کنید.
برای اینکه بدانید ترکیب کردن چه مواد بهداشتی در منزل خطرناک است مقاله زیر از هاو کن یو را می توانید مطالعه کنید.
۷ تمیز کننده خانگی که نباید با هم ترکیب کنید

۴استفاده از سیم یا فنر لوله باز کن

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

چربی ظروف، خرده ریزهای غذا، خس و خاشاک میوه‌ها، گل و لای سبزیجات و… بالاخره کار آبراههٔ سینک ظرفشویی را به گرفتگی می‌کشاند و باعث زحمتتان می‌شود. در این مواقع برای رفع گرفتگی چه می‌کنید و از چه وسائلی برای بازکردن چاهک بهره می‌گیرید تا سریع‌تر و آسان‌تر به نتیجه برسید؟
چنانچه گرفتگی لوله خیلی شدید باشد و یا حجم جرم شدید باشد و با ترکیبات اشاره شده به نتیجه نمی رسید شاید زمان کمک گرفتن از فنر و یا سیم لوله باز کن فرا رسیده باشد. معمولا این وسیله از جمله تجهیزات افرادی است که کارشان باز کردن گرفتگی لوله هاست ولی با این حال ممکن است این وسیله یا موارد مشابه در برخی خانه ها قابل یافت باشد. ضمن این که با قیمت نچندان بالا قابل خریداری هم هستند.

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

کار با این فنر ها چندان پیچیده نیست و شما تنها کافیست آن ها را داخل لوله کرده و سپس با پیچ و تاب دادن ها ان ها را از پیچ ها و زانو ها عبور داده تا به محل گرفتگی برسید. حال زمان آن رسیده است که با گیر انداختن جرم یا مراد گرفتگی لوله ان ها را به بالا کشیده و یا راهش را باز کنید. گاها در صورت نیاز این فنر ها را به دریل هم متصل می کنند و برای باز کردن جرم های سخت کمک می گیرند.

۵استفاده از لوله باز کن های دستی

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم
گاها گرفتگی های لوله خیلی جدی نیست و شما می توانید از همان ابزار های ساده و سنتی هم کمک بگیرید. بر خلاف تصور شما در بسیاری از موارد هم کار گشا هستند. شاید این مورد از جمله اولین وسیله هایی هستند که می تواند به کار گرفته شوند. نحوه استفاده از این موارد هم مخص است فقط سعی کنید که مدت زمان فشار و بالا کشیدن کمی بیشتر باشدو پس از هر ۴ یا ۵ بار بالا کشیدن و فشردن آن را از دهانه لوله جدا کرده و سپس کار را در صورت نیاز مجدد ادامه دهید. کم کم شاهد بالا آمدن جرم ها و موارد گرفتگی خواهید بود.

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

روشهای باز کردن راه‌آب ظرفشویی

چربی ظروف، خرده ریزهای غذا، خس و خاشاک میوه‌ها، گل و لای سبزیجات و… بالاخره کار آبراههٔ سینک ظرفشویی را به گرفتگی می‌کشاند و باعث زحمتتان می‌شود. در این مواقع برای رفع گرفتگی چه می‌کنید و از چه وسائلی برای بازکردن چاهک بهره می‌گیرید تا سریع‌تر و آسان‌تر به نتیجه برسید؟
زمانی که علائمی از گرفتگی چاهک سینک ظرفشویی مشاهده کردید قبل از اینکه مشکل جدی شود مقداری آب در حال جوش داخل چاهک بریزید. این کار سبب می‌شود بافت چربی‌ها و ذرات فرو رفته داخل چاهک شکسته، سست شوند و همراه با آب از لوله فاضلاب خارج شوند.
به گزارش جام جم سرا به نقل از ماهنامه منزل- بهترین راه برای جلوگیری یا به تعویق انداختن گرفتگی چاهک ظرفشویی این است که اجازه ورود ذرات غذا و چربی‌ها را به داخل چاهک ندهید. برای این کار می‌توان از یک چاه بند و صافی برای گرفتن ذرات غذا استفاده کرد. در عین حال هیچ‌گاه روغن مصرف شده را درون چاهک سینک نریزید. اگر می‌خواهید ظرفی را که در آن روغن بوده است بشویید، ابتدا ظرف را با دستمال کاملا از روغن پاک کنید و سپس آن را بشویید. با این کار مطمئن باشید که لوله‌های ظرفشویی شما خیلی دیر‌تر دچار مشکل گرفتگی می‌شود.
اگر قصد استفاده از لوله بازکن‌های شیمیایی را ندارید، گاهی یک لوله بازکن دستی بهتر از هر لوله بازکن شیمیایی دیگری عمل می‌کند.
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

لوله بازکن دستی

برای ایجاد چسبندگی بیشتر و قوی‌تر عمل کردن چاه بازکن، دور تا دور لبه پلاستیکی بخشی را که قرار است به سینک بچسبد، پارافین بمالید. قسمت پلاستیکی لوله بازکن را طوری که آب نتواند به زیر این کلاهک نفوذ کند روی چاهک قرار دهید و مقداری آب در سینک بریزید. دسته چاه بازکن را محکم به سمت پایین فشار دهید. این حرکت را ده بار انجام دهید. اگر لازم بود این کار را باز هم تکرار کنید. چاه بازکن را بردارید تا آب درون سینک با فشار وارد چاهک شود و ذرات داخل لوله را براند. آب داغ را باز کنید تا وارد لوله شود و جداره لوله را کاملا پاکسازی کند.

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

لوله بازکن‌های شیمیایی مثل چنته و اسید

لوله بازکن‌های شیمیایی محلول‌های بسیار موثری است که با ریختن آن در چاهک گرفتگی لوله بسیار سریع و آسان از بین می‌رود و مجرای لوله باز می‌شود. اگر همیشه محلول را داخل چاهک می‌ریزید و آن را به حال خود‌‌ رها می‌کنید باید بدانید مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوید. باقی ماندن محلول شیمیایی بر جداره لوله‌ها سبب پوسیدگی آن می‌شود، بنابراین پس از ریختن محلول در چاهک بعد از چند دقیقه تأمل آب را داخل چاهک باز کنید تا آب برای چند دقیقه وارد لوله شود و محلول را بشوید. پس از ریختن محلول شیمیایی به داخل چاهک هرگز سر خود را برای دیدن داخل چاهک نزدیک آن نکنید، زیرا گازهای سمی که از محلول متصاعد می‌شود، بسیار مضر است. برخی از محلول‌های چاه بازکن برای از بین بردن گرفتگی‌های ناشی از چربی و ذرات غذا مناسب است و برخی دیگر برای گرفتگی‌های ناشی از تجمع مو در لوله استفاده می‌شود. پس محلول چاه بازکن مناسبی را خریداری کنید.
گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی از آن دست مشکلاتی است که برای هر شخصی اتفاق افتاده است. قطعا برای شما هم این مشکل پیش آمده است که لوله فاضلاب ظرفشویی شما مسدود شده باشد و آب در سینک ظرفشویی جمع شده و تخلیه نمیشود.

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

اولین قدم و ساده ترین روش برای باز شدن مجرای فاضلاب سینک ظرفشویی، باز کردن شترگلو یا همان سیفون زیر سینک ظرفشویی و بهترین روش برای رفع گرفتگی چاهک کف آشپزخانه استفاده از لوله بازکن خانگی است. همان وسیله ای که با ایجاد مکش، محتویات داخل لوله یا چاه را با فشار به سمت خارج هدایت می کند و سبب رفع گرفتگی می شود. بنابراین وجود یک عدد از این وسیله در منزل ضروری است.
اگر این روش ها جواب نداد، از مواد و محلول های شیمیایی لوله بازکن که حاوی ترکیبات اسیدی مایع یا جامد هستند و با حل کردن مواد زاید و لجن به رفع گرفتگی کمک می کنند استفاده کنید ولی اگر گرفتگی به علت گیر کردن یک جسم سخت در مجرای فاضلاب باشد، باید از روش فنر انداختن استفاده کنید.
محلول مایع را داخل مجرای فاضلاب ریخته، براساس دستورالعمل مندرج روی بسته بندی، پس از گذشت مدت زمان قید شده، آب را باز کنید. باقی ماندن محلول شیمیایی باعث خوردگی لوله های فلزی یا حتی پلاستیکی و سبب پوسیدگی می شود.
اگر مواد لوله بازکن به شکل جامد است، آن را در مدخل دریچه فاضلاب بریزید و آب را به صورت قطره ای روی آن باز کنید تا در اثر تماس با آب حل و وارد مجرای فاضلاب شود.
پس از ریختن محلول لوله بازکن مراقب باشید بخار متصاعد شده از این مواد به مجرای تنفسی و مخاط چشم شما نفوذ نکند چون بسیار آسیب زننده است. هنگام مصرف این مواد با استفاده از ماسک ضخیم و چند لایه، دهان و بینی تان را بپوشانید و در صورت پاشیدن این مواد به داخل چشمتان بسرعت و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از داخل به خارج، چشمتان را با آب بشویید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
محلول های لوله باز کن چند نوع دارد؛ یک نوع برای رفع گرفتگی ناشی از چربی ها و ذرات غذاست و نوع دیگر برای رفع تجمع مو بخصوص در مجرای فاضلاب حمام به کار می رود. در نتیجه به نوع محلول لوله بازکن توجه کنید.
 چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم
چون محلول لوله یا چاه بازکن در ترکیب با گازهای داخل چاه می تواند خطرساز شود در مصرف آن زیاده روی نکنید.
بهترین راه پیشگیری از گرفتگی مجرای فاضلاب آشپزخانه، قرار دادن توری روی سوراخ چاه ظرفشویی و خالی کردن تفاله چای و باقیمانده مواد غذایی در سبدهای کوچک مشبک است و مهم ترین توصیه این که باقیمانده چربی یا روغن غذا را داخل مجرای فاضلاب ظرفشویی یا چاه کف آشپزخانه نریزید چون اگر با آب سرد در تماس باشد، چربی سفت می شود و به دیواره لوله ها می چسبد و خود عامل گرفتگی می شود.
بر این اساس، مواد چرب را داخل روزنامه ریخته، در سطل زباله بیندازید و پس از اتمام شست و شوی ظروف، مقداری آب داغ یا آب جوش داخل مجرای فاضلاب سینک ظرفشویی و چاهک کف آشپزخانه بریزید.

چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم

‫0/5 (0 امتیاز )
‫0/5 (0 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *