مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب

تخلیه و لایروبی چاه،سپتک ،کانال، منحول در تهران

مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب

مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب 09128453070 تخلیه سپتیک , تخلیه سپتیک در جاده کرج , تخلیه سپتینک در محدوده , تخلیه سپتینک با مکنده ساکشن شبانه روزی

مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب
مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب
اگر بخواهیم یک تعریف کلی از سپتیک تانک ارائه دهیم می توانیم بگوییم : سپتیک تانک وسیله ای است که برای پالایش فاضلابهای انسانی بکار می رود ویکی از راحت ترین و پر استفاده ترین وسیله برای پالایش فاضلاب های خانگی و صنعتی است.
سپتیک تانک انباری است که در آن فاضلاب ها با استفاده از یکسری عملیات مشخص مثل رسوب گذاری ، شناورسازی و عملیات زیست شناسی پالایش می شوند .

[su_box title=”کاربرد سپتیک تانک” style=”glass” box_color=”#5dbc55″]از سپتیک تانک در مصارف ساختمانی ، ادارات ، کارخانه ها ، هتل ها ، رستوران ها و مجتمع های رفاهی استفاده می شود . [/su_box]

سپتیک تانک از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که مهمترین آنها عبارتند از :

مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب

مکانیزم و کارکرد سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب

 • سیستم ورودی فاضلاب
 • سیستم خروجی فاضلاب
 • انبار اولیه
 • حصارجداکننده
 • انبار شفاف سازی
 • هواکش برای تخلیه ی گاز

مکانیزم و کارکرد سپتیک تانک به چه صورت است ؟

اول از همه فاضلاب با استفاده از یک لوله به قسمت ابتدایی سپتیک تانک منتقل می شود ، سپس در این قسمت به کمک یک حصار که آن را از قسمت دوم منحصر کرده ، فضایی حدود دوسوم از کل فضای سپتیک تانک را به خود اختصاص می دهد ، زمانی که فاضلاب وارد این قسمت می شود به دلیل وزن زیادی که مواد معلق و ذرات خارجی دارند به قسمت پایین کشیده شده ودر ته انبار رسوب می کنند .
روغن ها و ذرات چربی به خاطر اینکه نسبت به فاضلاب سبکتر هستند در قسمت بالایی فاضلاب می مانند و در روی آن حرکت می کنند و معلق می مانند .
هنگامی که فاضلاب در پایین انبار جمع شده و رسوب پیدا کرده، میکروب ها و باکتریها در آن زاد و ولد کرده و تعدادشان افزایش پیدا میکند .

[su_service title=”در ادامه بخوانید!” icon=”icon: comments” icon_color=”#58c8b8″] چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را خودمان باز کنیم [/su_service]

عکس العمل های زیست شناسی که در روند زاد و ولد میکروب ها و با کتریها انجام می شود سبب شده تا موادی که توسط آنها تولید می شود آلوده شده و فاضلاب را پالایش کند ، با استفاده از این عکس العمل ها مقدار زیادی از فاضلاب به گاز تبدیل شده قدری از فضای فاضلاب کم می شود ، گازی که در نتیجه ی این واکنش ها به وجود آمده متان نام دارد.

این گاز با استفاده از یک لوله از تانک بیرون می رود ، با گذشتن از راهی که به حصار پیوند می خورد به قسمت دیگری از سپتیک تانک می رویم ، در این قسمت تکه های کوچکی از چربی که در فاضلاب جا مانده بودند در سطح آن معلق می مانند ودر روی آن حرکت می کنند در پایان پساب شفاف شده و با استفاده از یک استوانه ی مکعبی به بیرون سپتیک رانده می شود ، لجنی که در سپتیک تانک رسوب کرده باید بعد از دو سال خارج شود  .

مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب

در موقع خارج شدن بهتر است مقداری از لجن را در سپتیک تانک بگذارید بماند به دلیل اینکه داخل لجن از میکروب ها و باکتریها تشکیل شده که خود برای پالایش مفید می باشد و خروج همه ی آنها از لجن سبب به درازا کشیده شدن وقت لازم برای شروع دوباره ی قسمت زیست شناسی سپتیک تانک می شود .

کاربردهای سپتیک تانک

خصوصیت های سپتیک تانک باعث کارایی وسیع آنها در قسمت های گوناگون خانه ، بهداشت و صنعت شده است .

از مهمترین کارایی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پیش پالایش و پالایش اولیه ی فاضلاب بهداشتی قسمت های مسکونی ، مجتمع های تجاری و اداری ، هتل ها و رستورانها .
 • از بین بردن تکه هایی که رسوب می شوند ، چربی ها و روغن هایی که در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذاخوری وجود دارد ، برای جلوگیری از پر شدن فوری چاه و مسدود شدن لوله ها به دلیل انباشته شدن چربی و تکه های بزرگی که قابلیت رسوب شدن را دارند .
 • هماهنگ کردن پمپ های فاضلاب برای سیستم پالایش فاضلاب .
 • مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب

چگونه ظرفیت سپتیک تانک را بسنجیم ؟

به طور معمول از سپتیک تانکها برای فاضلاب های بهداشتی استفاده می شود .

ظرفیت سپتیک تانک را می توانیم از فرمول زیر بدست آوریم

V=2000+C*P

در این فرمول V  یعنی کمترین حجم سپتیک تانک را نشان بده که برحسب لیتر اندازه گیری می شود .

C  : یعنی سرانه ی تولید فاضلاب در هر شبانه روز ، که برحسب لیتر اندازه گیری می شود

P  : تعداد نفرات تحت پوشش را نشان می دهد که بر حسب نفر اندازه گیری می شود .

برای اینکه بتوانیم ظرفیت تانک را بسنجیم اول باید حجم فاضلابی که روزانه تولید می شود را حساب کرد بعد حجم فاضلاب بهداشتی ، که این امر به تعداد نفرات تحت پوشش بستگی دارد .

انواع سپتیک تانک

به طور معمول سپتیک تانک ها را به چند دسته تقسیم می کنند :

 • بتنی یا سیمانی
 • آجری
 • پلی اتلین
 • کامپوزیتی

هر چند فرآیند پالایش آنها شبیه هم است ولی هر یک از آنها خوبی ها  و بدیهای خاص خود را از لحاظ قیمت ، نصب و راه اندازی ، سرعت تولید ، پایداری و ماندگاری آن در آب و توان استاتیکی بدنه دارند.

مکانیزم سپتیک تانک در تخلیه فاضلاب

‫0/5 (0 امتیاز )
‫0/5 (0 امتیاز )
‫0/5 (0 امتیاز )

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.