آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

لوله کشی آب و فاضلاب

آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام ۰۹۱۲۴۵۵۵۲۲۳ لوله کشی ساختمان , لوله کش , خدمات لوله کشی تهران , لوازم لوله کشی , لوله کشی در محدوده, تعمیرات لوله کش

آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام
آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام
فرآیند نصب لوله های پلاستیکی ، فلزی ، سیمانی و غیره جهت عبور مایعات ، گازها و جامدات را لوله کشی می گویند . در لوله کشی ساختمان قطعات درونی هم کار گذاشته می شود که این قطعات می توانند چوب ، شیشه ، فولاد ، آلومینیم ، پلاستیک ، سیمان ، تیتانیوم ، کروم و دیگر آلیاژهای فولادی باشند .

آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

این قطعات لوله کشی برای کاربردی خاص کار گذاشته می شوند به عنوان مثال برای اندازه گیری و کنترل فشار ، دما و مقدار جریان به کاربرده می شوند .
در قدیم برای لوله کشی ساختمان از لوله های سربی استفاده می کردند در حالی که امروزه از لوله های غیرسربی استفاده می کنند . لوله کشی داخل ساختمان برای عبور جریان آب و گاز به کار برده می شود .
این اواخر از لوله های پلی پریلین که همان لوله های سبز و سفید پلاستیک هستند در لوله کشی ساختمان و تأسیسات مورد استفاده قرار می گیرند .

کاربرد لوله کشی ساختمان

لوله کشی در موارد زیر کاربرد دارد :

 • لوله کشی برای تأسیسات صنعتی
 • لوله کشی برای آب و فاضلاب ساختمانی
 • لوله کشی برای انتقال مواد شیمیایی
 • لوله کشی برای شبکه های شهری ، صنعتی و کشاورزی
 • آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

لوله کشی صنعتی

لوله کشی هایی که در پالایشگاه ها و نیروگاه ها و پتروشیمی برای ارتباط بین مخازن ، برج ها ، پمپ ها ، کمپرسورها و دمنده ها و … نصب و اجرا می شوند .

[su_service title=”در ادامه بخوانید!” icon=”icon: comments” icon_color=”#5ac94d”] تعریف لوله کشی آب و فاضلاب [/su_service]

لوله کشی ساختمان

یکی از مواردی که کاربرد زیادی در ساختمان دارد و می توان گفت از موارد مهم ساختمان محسوب می شود لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان است به خاطر همین باید هنگام لوله کشی ساختمان موارد و قوانینی را در نظر بگیرید که بعضی از این موارد در زیر شرح داده شده اند :
 • در هنگام نصب لوله های افقی باید طوری آنها را کار گذاشت که شیب مناسب و یکنواختی داشته باشند اگر لوله ها بیش از حد معمول شیب داشته باشند آب با سرعت بالایی در لوله ها جریان دارد و این آب از لوله ها تخلیه می شود ولی ممکن است مواد جامد در لوله ها باقی بمانند که این امر باعث می شود با گذر زمان در لوله ها گرفتگی ایجاد شود ودر نهایت منجر به لوله بازکنی و رفع گرفتگی می شود . در حالتی هم که شیب لوله ها کم باشد آب و فاضلاب با سرعت کمی در لوله ها جریان دارد و حتی ممکن است این جریان آب و فاضلاب قطع شود و لوله ها مسدود شوند .
شیب لوله را ۰ تا ۵  درصد می دهند ولی بهتر است که شیب لوله ها در طول مسیر ۵ باشد و شیب لوله های فاضلاب ساختمان ۲ درصد باشد . این طرز شیب دادن مناسب ترین و بهینه ترین شیب است .
 • اتصالات بین لوله های آب و فاضلاب ساختمان باید ۴۵ درجه باشد .
 • لوله های آب و فاضلاب باید توسط بستهای مخصوص لوله ها نگه داشته شوند .
 • لوله های فاضلاب را باید به صورت مستقیم و صاف نصب کرد و نباید در زیر ساختمان کار گذاشته شوند .
اگر نیاز باشد که لوله ها را زیر ساختمان عبور دهید باید لوله ها را ۱۵ سانتیمتر با بتن ساده پوشش دهید و اگر لوله ها یک متر از پی و دیوارها فاصله داشته باشند باید سعی کنید  سطح زیر پی را با بتن پر نمایید .
 • پیش از اینکه بخواهید لوله قائم فاضلاب را به لوله افقی فاضلاب متصل کنید دریچه بازدید فاضلاب باید نصب شود همچنین در انتهای لوله های افقی فاضلاب باید دریچه بازدید نصب شود که محل دریچه بازدید باید طوری باشد که در دسترس افراد قرار گیرد .
 • در پایان کار لوله کشی یعنی وقتی کار لوله کشی به اتمام رسید مطمئن شوید که لوله نشتی نمی دهد برای اینکه از عدم نشتی لوله ها مطمئن شوید می توانید آنها را آزمایش و بررسی کنید که این آزمایش را می توانید به وسیله آب ، هوای فشرده ، و دود انجام دهید .
 • آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام
متداولترین روشی که برای امتحان کردن لوله ها استفاده می شود آب است . برای آزمایش کردن باید  دهانه های لوله ها را به وسیله توپی ببندید و آب وارد لوله های فاضلاب کنید تا پر از آب شوند اتصالات را چک کنید و اگر شاهد نشتی بودید سعی در جهت رفع آن نمایید وقتی نشتی را برطرف کردید دوباره امتحان کنید .
اگر ساختمان مرتفع باشد آزمایش لوله ها را باید چندبار انجام دهید زیرا وقتی لوله ها را برای آزمایش پر از آب می کنید فشار ستون آب  در  طبقه های پایین زیاد می شود . بنابراین در این ساختمان ها بهتر است آزمایش را در چند مرحله انجام دهید و می توان آزمایش را تقسیم کرد یعنی هر طبقه را جداگانه آزمایش کنید .
آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

نکاتی که باید در سیستم های لوله کشی رعایت شوند :

 • ارتباط دادن سیستم لوله کشی نیوپایپ و سیستم لوله کشی فلزی
برای اینکه مهره ماسوره نیوپایپ با رزوه مقابل مرتبط شود باید تک اورینگ ماسوره داخل پخ به صورت ۴۵ درجه به هم متصل شوند . ولی چون اتصالات فلزی این شرایط را ندارند بنابراین مهره ماسوره نیوپایپ و رزوه اتصالات سیستمهای فلزی را نمی توان به صورت مستقیم به هم ارتباط داد و باید از مواردی مثل مغزی و تبدیلها برا ارتباط مهره ماسوره نیوپایپ و رزوه سیستمهای فلزی استفاده کرد .
 • استفاده نکردن از اورینگهای متفرقه

طراحی اورینگ اتصالات نیوپایپ به صورتی است که در سیستمهای گرمایشی عملکرد بالایی دارد برای همین اگر اورینگ اتصالات متخلف گم شود سرویس کاری که لوله کشی انجام میدهد  مجاز نیست از اورینگهای مشابه یا متفرقه استفاده نماید و باید از شرکت نیوپایپ ، اورینگ را تهیه و آن را روی اتصال نصب کند .
 • نگهداری از لوله ها در مقابل مصالح ساختمانی

هنگام لوله کشی ساختمان ، همه عملیات ساختمانی انجام می شوند که باید نکات زیر را رعایت نمایید :
آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام
الف-  نباید رول روله را به صورت مستقیم روی کف ساختمانی که در حال ساخت است  قرار دهید باید کارتن یا مقوایی زیر لوله قرار دهید تا آسیب نبیند .
ب- مصالح ساختمای مثل پوکه های ساختمانی نباید در مسیر لوله کشی باشند .
ج- هر مسیری را که لوله کشی انجام دادید و این مسیر تست شد  و مورد تأیید مهندس قرار گرفت این مسیر لوله کشی را با ملات سبک بپوشانید تا آسیبی به لوله ها وارد نشود .
 • نگهداری از لوله ها در مقابل نور خورشید

لوله های پلیمری نباید در هر زمانی مثلاً زمان تولید ، نگهداری ، حمل و نقل و بهره برداری در معرض مستقیم نور خورشید باشد . در محلهای لوله کشی که دارای فضای روباز هستند با استفاده از یک پوشش عایقی در مقایل نور خورشید باید از آن محافظت شود .
 • نگهداری از فوم لوله در معرض نور مستقیم خورشید

کسانی که لوله کشی انجام می دهند باید بدانند که فوم XPE نباید در معرض مستقیم نور خورشید باشد به خاطر همین در بعضی مواقع که نمی توان از این امر اجتناب کرد می توان از عایق مناسب برای حفظ فوم در معرض نور خورشید استفاده نمود .

لوله کشی آب گرم ساختمان

سوخت تمیز و ارزان : در هنگام خرید آبگرمکن به این نکته توجه داشته باشید که چه سوختی مصرف می کند این نکته در هزینه و دسترسی به سوخت تأثیر دارد .
آبگرمکن ها از لحاظ نوع سوخت ، گازی ، نفتی و برقی موجود می باشند که آبگرمکن گازی نسبت به آبگرمکن های نفتی و برقی تمیزتر و ارزان تر است در کشور ایران این نوع سوخت در بیشتر جاها در دسترس است .

آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

ایمنی : ایمنی آبگرمکن یکی از مواری می باشد که خیلی مهم است برای اینکه با خیالی راحت از آبگرمکن استفاده کنید دقت داشته باشید که آبگرمکنی خریداری نمایید که علاوه بر اینکه سیستم های ایمنی استانداردی دارد شیر اطمینان و کلید حرارتی هم داشته باشند سعی کنید در هنگام خرید لوازم خانگی مثل آبگرمکن دقت لازم را به کار ببرید زیرا با این سخت گیری در انتخاب ،  ایمنی خانه و خانواده خود را تضمین می کنید  .
دوام دستگاه : دقت داشته باشید که روی آبگرمکن نشان استاندارد ملی باشد که  این  نشان  دوام و  کیفیت  دستگاه را  تضمین  می کند . تمام وسایل گاز سوز باید نشان ملی داشته باشند همچنین برچسب انرژی برای  آبگرمکن های دیواری الزامی است تأیید شرکت ها و سازمانهای داخلی و خارجی دیگر ، کیفیت بالای دستگاه را نشان می دهد مثل استاندارد کیفیت اروپا که کیفیت بالایی دارد .

آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

آب گرم فوری : بعضی آبگرمکن ها خیلی سریع آب را گرم نمی کنند اگر می خواهید وقتی آب را باز کردید سریع آب گرم داشته باشید ابگرمکنی انتخاب کنید که سریع آب را گرم کند و معطل نشوید که آب گرم شود .
آب گرم مستمر : برای اینکه آب همیشه گرم باشد و در استفاده های متداول و پشت سرهم سرد نشود آبگرمکنی را انتخاب کنید که همیشه آب سرد در اختیار شما قرار ندهد باید آبگرمکن دارای مخزنی بزرگ انتخاب کنید و یا آبگرمکن دیواری که ظرفیت حرارتی بالایی داشته باشد را انتخاب نمایید .
آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام
اندازه مناسب : اگر تمایل دارید که از فضای آشپزخانه بهتر استفاده کنید آبگرمکنی خریداری کنید که متناسب با فضای آشپزخانه شما باشد سعی کنید برای آشپزخانه کوچک آبگرمکن بزرگ نصب نکنید . آبگرمکنی انتخاب کنید که با وجود اینکه فضای کمی را اشغال می کند ولی آب گرم در اختیار شما قرار می دهد .

آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام

کم فشار : فشار آب در همه مناطق یکنواخت نیست در بعضی مناطق فشار آب زیاد است و در بعضی مناطق فشار آب کم است اگر جایی زندگی می کنید که فشار آب کم است آبگرمکنی خریداری کنید که حتی با وجود فشار کم آب خوب کار کند هرچند برای اینکه آبگرمکن هایی هم که کم فشار هستند باید آب حداقل فشاری داشته باشد و اگر آب فشار نداشته باشد آبگرمکن  روشن  نمی شود بنابراین در مناطقی که فشار آب خیلی کم است بهتر است از آبگرمکن های مخزنی ایستاده استفاده نمایید .
کم مصرف : اگر تمایل دارید که در طول سال هزینه زیادی بایت مصرف گاز پرداخت نکنید آبگرمکنی خریداری کنید که هم گاز زیادی مصرف نکند هم آب را خوب گرم کند آبگرمکن های ایستاده گاز بیشتری نسبت آبگرمکن های دیواری مصرف می کنند اگر از گاز کپسولی و یا آبگرمکن های درجایی استفاده می کنید که امکان دارد چند روز یا  مدتی  از  آن  استفاده  نشود  پیشنهاد  می کنیم از آبگرمکن های جرقه زن بدون شمعک استفاده کنید وقتی شیر آب را باز می کنید سیستم جرقه زن آبگرمکن را روشن می کند و همان لحظه آب گرم در اختیار شما قرار می گیرد .
آشنایی با لوله کشی ساختمان و روش انجام
خدمات مطمئن : بیشتر لوازم خانگی بعد از مدتی که از آنها استفاده می شود نیاز  به  تعمیر دارند وقتی  وسیله ای  خریداری  می کنید دقت داشته باشید که ضمانت نامه و خدمات پس از فروش داشته باشد آبگرمکنی را خریداری نمایید که در مواقع لزوم بتوانید با شرکت سازنده آن تماس برقرار کنید و این نکته را هم درنظر داشته باشید که نصب و بازرسی و تعمیر لوازم خانگی گازسوز یک کار تخصصی است و باید توسط افراد متخصص و با تجربه انجام شود .

خدمات لوله کشی ساختمان و تأسیسات

✅ لوله کشی آب ، لوله کشی آب گرم و آب سرد ، تعمیرات لوله کشی ، لوله کشی توکار ، لوله کشی روکار

✅ لوله کشی فاضلاب ، اتصالات لوله کشی فاضلاب ساختمان  به لوله فاضلاب شهری ، تعمیر لوله کشی فاضلاب

✅ نصب رادیاتور شوفاژ ، تعویض کردن شیر گازی معیوب ساختمان ، نصب و تعویض شیر فلکه

✅ لوله کشی گاز ، جابه جا کردن لوله های گاز ، انشعاب لوله گاز ، انسداد لوله گاز

✅ تعمیرات موتورخانه و شوفاژ ، تعمیر مشعل ، تعمیر منبع انبساط، تعمیر منبع کویل دار ، تعویض دیگ منبع دو جداره

✅ تعمیرات جوشکاری ، کلیه خدمات تأسیساتی و ساختمانی کلی و جزئی ، تعمیرات برقی الکتریکی

✅ نصب و تعمیرات شیرآلات توالت فرنگی ، تعمیرات دوش ظرفشویی دستشویی ، روشویی کابینتی لوازم سرویس بهداشتی

‫0/5 (0 امتیاز )
‫0/5 (0 امتیاز )
‫0/5 (0 امتیاز )

هنوز دیدگاهی ثبت نشده.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.